Duża rodzina – wanna czy prysznic?

Łazienka, Wanna, Wc, Toaleta, Umywalka

Odwieczny spór o to co jest lepsze – wanna czy prysznic – nadal trwa. Jak ta rywalizacja wygląda z perspektywy dużej rodziny? Co jest lepsze, gdy pięć lub więcej osób korzysta z jednej łazienki?

 

Czas

Z kabiny prysznicowej korzysta się szybciej niż z wanny. Przyjmuje się, że prysznic powinien trwać od 5 do 10 minut. Kąpiele są zdecydowanie dłuższe. Każda trwa przynajmniej 20 minut. Jeżeli z łazienki korzysta wiele osób, to taka kąpiel może spowodować spory zator i opóźnienia w porannym lub wieczornym ruchu.

 

Wygoda

Dla rodzin z małymi dziećmi wygodniejsza jest wanna. Maluch nie da rady wykąpać się pod prysznicem, a standardowe kabiny (80×80 lub 90×90 cm) nie umożliwiają wygodnego mycia we dwie osoby. Dziecko jest najwygodniej włożyć do wanny i pozwolić mu się popluskać. Alternatywą jest kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem. Może on pełnić taką samą rolę jak wanna, z tym że pomieści dużo mniej wody. Jeśli mamy do czynienia z nastolatkiem, to bardziej przydatna będzie kabina prysznicowa, która zniesie kilka intensywnych kąpieli w ciągu doby.

 

Ekonomia

Utrzymanie dużej rodziny sporo kosztuje. To żadna tajemnica. Dlatego trzeba szukać oszczędności na każdym kroku. Remont łazienki to dobra okazja do tego by wprowadzić cięcia kosztów. W czasie szybkiego prysznica powinno się zużywać dużo mniej wody niż w czasie kąpieli. Mniejsze zużycie to mniejsze rachunki. Może wydawać się to kuriozalne, ale w przypadku pięciu osób, które myją się dwa razy dziennie – drobiazgi sumują się w ogromne kwoty.